
Poprzednio pisałem o najbardziej podstawowej strategii do handlu, czyli 50/50, a dzisiaj przejdziemy do bardziej skomplikowanych rzeczy. Strategia ta nazywa się Straddle i pierwotnie powstała jako strategia pod opcje.
Założenie tej strategii jest takie: chwilę przed newsem ustawiamy dwa zlecenia oczekujące typu stop order. Pierwszą, czyli buy stop, ustawiamy trochę nad aktualną ceną, a drugą czyli sell stop ustawiamy pod. I gdy dane zostają opublikowane powoduje to bardzo szybki i dynamiczny ruch, tzw. spike. Dosłownie można by to słowo przetłumaczyć jako szpikulec ale brzmi to tak głupio, że lepiej zostańmy przy angielskiej nazwie. Ten spike powinien otworzyć się na samym początku ruchu i skończyć pod jego końcem na Take Proficie. W ten sposób można złapać ruch wywołany przez makro publikację bez większego ryzyka. Dlaczego bez? Bo jeżeli masz dwa zlecenia ustawione w dobry sposób nie interesuje cię tak naprawdę kierunek, w jakim cena pójdzie. Jeżeli dane będą mocne otworzy się buy, jeżeli słabe sell. Najważniejsze jest wtedy, żeby ruch w ogóle jakikolwiek był, no ale to tyczy się jakiejkolwiek strategii do handlu na newsach. Jeżeli nie ma ruchu, nie da się zarabiać. Kolejny plus tej strategii jest taki, że będziemy ustawieni zawsze w kierunku ruchu, nigdy przeciwnie. Wygląda to mniej więcej tak:
Więc jakie są minusy tej pozornie idealnej strategii? Niestety jest ich kilka. Po pierwsze, oba zlecenia muszą być ustawione już przed wydarzeniem i to możliwie jak najbliżej od aktualnej ceny w danym momencie. Co oznacza, że jeżeli cena drgnie chociażby na chwilę o 10 pipsów w tę i z powrotem może nam aktywować jedno ze zleceń już przed wydarzeniem, a wtedy cała strategia przestaje funkcjonować tak, jak założyliśmy, wtedy trzeba się ratować planem B, a nie o to w tym wszystkim chodzi.
Oprócz tego może się tak zdarzyć, że nawet jeżeli spike pójdzie w dobrą stronę i otworzy nam się pozycja, to nie dotknie naszego TP. To zazwyczaj będzie oznaczać, że chwilę później cena zawróci, a my zostaniemy z otwarta pozycją i znowu będzie trzeba się ratować planem B.
Wreszcie, możemy mieć poślizg. Albo dwa, jeśli będziemy mieć pecha. Więcej na temat poślizgów wkrótce.
A tak działa strategia Straddle w praktyce, na filmie używamy specjalnie napisanego do niej robota:
Facebook
Twitter
YouTube
RSS